Łotwa

Najwyższym punktem Łotwy jest wzgórze Gaizinkalns o wysokości 312 m n.p.m. Położony jest mniej więcej w środku kraju, na wschód od Rygi, na obszarze Pojezierza Liwońskiego.

 

Najwyższy punkt Łotwy zdobywam 30.04.2012 roku wspólnie z kolegami Stodołą (Jaśkiem) i Jarkiem Sz. w trakcie naszej wspólnej, długo-weekendowo-majowej wycieczki po krajach nadbałtyckich. Pod szczyt docieramy samochodem, najpierw podążając się w okolice miejscowości Madona, a potem kierując się GPS-em i znakami (choć bardziej znakami). Drogi na Łotwie są dość słabej jakości, w dużej ilości szutrowe, ale akurat znaki drogowe są wszędzie – aż to czasami śmieszne, jakie skrzyżowania czy zjazdy potrafią być oznaczone. Niemniej jednak w dotarciu pod najwyższy punkt kraju to pomaga. Znak pokazywał 200 m, a droga nie pozwalała dalej jechać, więc zostawiamy samochód i dreptamy do góry. Na „szczyt” jest nawet wyciąg narciarski, ponadto znajduje się tam zrujnowana wysoka betonowa wieża, na której powiewa łotewska flaga. Fotki, śmiechy i wracamy. Ze wzgórza zauważamy też niewielkie jeziorko, które momentalnie nazywamy „Morskim Okiem” – potem jednak gdzieś przeczytałem (nie pamiętam już, czy na tablicy na dole, czy gdzieś w necie po powrocie), że rzeczywiście jest to najwyżej położony staw na Łotwie. Czyli w sumie mieliśmy nosa 😉 Po zejściu czeka na nas mała niespodzianka, przynajmniej wtedy myślimy że „mała” – otóż samochód nie ma zamiaru odpalić, W końcu jednak po kilkunastu próbach odjeżdżamy. Wtedy jeszcze nie wiemy, że kłopoty z samochodem dopiero się zaczęły i ostatecznie spowodują przymusowy postój w Estonii. Ale to inna historia…

 

PORADY (stan wiedzy na maj 2012)

Szczyt jest wprawdzie „pośrodku niczego”, drogi nie najlepszej jakości, ale sam dojazd oznaczony bardzo dobrze, z pewnej odległości dość dobrze ponadto jest widoczna wieża. Podejście to też naturalnie żaden kłopot. Sporządzając jednak ten opis w grudniu 2016 posiłkowałem się informacjami internetowymi i wygląda na to, że betonowej wieży już nie ma, a w jej miejsce jest postawiona mniejsza, drewniana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*