Luksemburg

Najwyższym szczytem Luksemburga jest Kneiff – wzgórze o wysokości 560 m n.p.m., położone na północy kraju niedaleko granicy z Belgią.

Szczyt zdobywam 30.05.2013 r wraz z kolegami Siwym (Mariuszem) i Jarkiem Sz. w trakcie naszej wyprawy po krajach Beneluksu. Poruszamy się drogą nr 7 prowadzącą wzdłuż granicy, a następnie kierując się GPS-em skręcamy w boczną asfaltową dróżkę, przy której na zwykłym polu znajduje się oznaczony kamieniem pomalowanym na biało najwyższy punkt Luksemburga. Do tego miejsca nie prowadzą żadne znaki. Chwila zdjęć i ruszamy dalej – raz że nie ma co robić, dwa że jest dość brzydko (mgliście i siąpi). Jadąc dalej drogą nr 7 docieramy do Buurgplatz, czyli „drugiego najwyższego punktu”. W rzeczywistości jest o metr niższy od Kneiff’a (ma 559 m), lecz dużo lepiej zagospodarowany – jest tam parking, restauracja i przede wszystkim kamienna wieża. Przy wieży dodatkowo kamień mylnie informujący, że jest to najwyższy punkt Luksemburga. Nie znam dokładnej historii, ale wydaje się że było podobnie jak na Litwie – ktoś przypadkiem odkrył, że „to jednak nie tu”

PORADY (stan wiedzy na czerwiec 2013)

Do szczytu nie prowadzą żadne znaki, ale nietrudno znaleźć ten kamień. Buurgplatz jest blisko, więc „na wszelki wypadek” warto podjechać i tam. My punkt zrobiliśmy jako część większej wycieczki (przy okazji ja też zaliczyłem belgijski i holenderski) i tak chyba trzeba, a już na pewno jak się mieszka w Polsce wyprawa tylko na Kneiff byłaby lekko bez sensu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*