San Marino

Najwyższy szczyt San Marino nosi nazwę Monte Titano i ma wysokość 739 m n.p.m., położony jest w centrum historycznej części miasta San Marino i znajduje się na nim zamek.

Szczyt zdobywam 25.10.2013 r. podczas jesiennej wycieczki, gdzie zaliczałem jeszcze Monako i Watykan. Jeszcze przed wjazdem do Republiki San Marino pojawia się na horyzoncie wielka skała – to tam właśnie mieści się miasto San Marino. Naprawdę ładnie to wygląda z dołu. Na „skałę” wjeżdżam samochodem – pojawia się ogromny problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Szukam go z dobre kilkanaście minut, w końcu udało się gdzieś wcisnąć, tyle że zgodnie ze znakiem mogę stać „do godziny”… no to trzeba się sprężać. Na Monte Titano znajdują się właściwie trzy osobne zameczki połączone blankami – najwyższy punkt San Marino znajduje się przy „środkowym”, czyli La Cesta o Fratta. Docieram do wrót, foteczka i zdobyte! Potem jeszcze wchodzę na zamek, patrząc z góry z wieży na San Marino i okolice. Z powodu tego parkingu po wyjściu z zamku przez San Marino praktycznie przebiegam – a szkoda, bo stare miasto jest bardzo urokliwe. Przydałoby się kiedyś wrócić i zobaczyć więcej i spokojniej

PORADY (stan wiedzy na październik 2013)

Na Monte Titano, gdzie jest miasto San Marino można wjechać samochodem od dwóch stron albo kolejką z podnóża z miejscowości Borgo Maggiore. Ze względu na kłopot z zaparkowaniem (a był, przypomnę, koniec października – czyli turystów względnie mało) to chyba jest lepszy plan niż wjechać, ewentualnie można poszukać jakiegoś innego publicznego środka transportu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*