San Marino

Najwyższy szczyt San Marino nosi nazwę Monte Titano i ma wysokość 739 m n.p.m., położony jest w centrum historycznej części miasta San Marino i znajduje się na nim zamek.

Szczyt zdobywam 25.10.2013 r. podczas jesiennej wycieczki, gdzie zaliczałem jeszcze Monako i Watykan. Jeszcze przed wjazdem do Republiki San Marino pojawia się na horyzoncie wielka skała – to tam właśnie mieści się miasto San Marino. Naprawdę ładnie to wygląda z dołu. Na „skałę” wjeżdżam samochodem – pojawia się ogromny problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Szukam go z dobre kilkanaście minut, w końcu udało się gdzieś wcisnąć, tyle że zgodnie ze znakiem mogę stać „do godziny”… no to trzeba się sprężać. Na Monte Titano znajdują się właściwie trzy osobne zameczki połączone blankami – najwyższy punkt San Marino znajduje się przy „środkowym”, czyli La Cesta o Fratta. Docieram do wrót, foteczka i zdobyte! Potem jeszcze wchodzę na zamek, patrząc z góry z wieży na San Marino i okolice. Z powodu tego parkingu po wyjściu z zamku przez San Marino praktycznie przebiegam – a szkoda, bo stare miasto jest bardzo urokliwe. Przydałoby się kiedyś wrócić i zobaczyć więcej i spokojniej

PORADY (stan wiedzy na październik 2013)

Na Monte Titano, gdzie jest miasto San Marino można wjechać samochodem od dwóch stron albo kolejką z podnóża z miejscowości Borgo Maggiore. Ze względu na kłopot z zaparkowaniem (a był, przypomnę, koniec października – czyli turystów względnie mało) to chyba jest lepszy plan niż wjechać, ewentualnie można poszukać jakiegoś innego publicznego środka transportu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*