Białoruś

Najwyższym wzniesieniem Białorusi jest Dzierżyńskaja (Góra Dzierżyńska) o wysokości 345 m n.p.m. Znajduje się w okolicy wsi Skirmuntowo, jakieś 40 kilometrów na wschód od Mińska.

Górę zdobywam 27.03.2015 razem z kolegą Siwym (Mariuszem) w trakcie naszej kilkudniowej wycieczki na Białoruś. Z Mińska dojeżdżamy wynajętym autem, kierując się gps-em. Sam szczyt jest zagospodarowany i oznaczony. Przy drodze znajduje się parking, z którego należy przejść kilkanaście metrów na ogrodzony teren, gdzie w środku znajduje się niewielki kopczyk z obeliskiem oznaczającym najwyższy punkt Białorusi. Obowiązkowe focenie i ruszamy dalej zwiedzać kraj.

PORADY (stan wiedzy na marzec 2015)

Ze znalezieniem najwyższego punktu nie powinno być problemów, choć nie wiem jak tam się dostać inaczej niż samochodem, na transport publiczny nic w każdym razie nie wskazywało.

Trzeba pamiętać, że na Białoruś potrzebna jest wiza, ale są specjalne agencje zajmujące się ich przyznawaniem – nie jest to trudne, choć trochę kosztuje. My do Mińska dostaliśmy się autobusem z Warszawy (są regularne połączenia), można też skorzystać z pociągu. W Mińsku na jeden dzień wynajęliśmy samochód by się dostać pod szczyt, a także by zwiedzić Nieśwież i Mir.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*